Популярне

Хитрощі в резюме: як недоліки зробити перевагами?

Ви в очікуванні змін у своєму житті прийшли на роботу, дізналися усі деталі працевлаштування і ось вона, омріяна фраза – «Нам потрібне Ваше резюме». З великою готовністю берете ручку, заповнюєте усі анкетні дані і тут підступне запитання – «Ваші слабкі риси характеру?». 

Запам’ятайте, у такому виді документа, як резюме, кожне слово на вагу золота. Вона або зіграє Вам на користь, або Ви й надалі будете безробітним. Тому відповіді на незручні запитання потрібно готувати завчасно, а слабкі сторони підносити, наче Ваша професія саме їх і потребує, або вони на неї абсолютно ніяк не впливають.
Якщо у Вас є можливість не вказувати свої негативні сторони, то просто не копайте собі ж яму. Оминіть цей пункт, велика ймовірність, що про нього в резюме не згадають, а власні риси характеру Ви матимете змогу обговорити на співбесіді з начальством особисто.
Проте, якщо на готовому шаблоні у Вас є ця графа – у жодному випадку не ставте прочерк! Якщо роботодавець задав Вам таке запитання, значить його це по-особливому хвилює. Прочерк, або пусте місце характеризують Вас як невпевнену в собі людину, або, навпаки, людину із завищеною самооцінкою, яка відмовляється вказати недоліки, мовляв, «у мене їх немає». 
Якщо Ви все ж розпочали перелічувати свої недоліки, то не захоплюйтесь, 2-3 буде цілком достатньо, це оптимальна кількість. Ви ж на роботу намагаєтесь влаштуватися, правда? Зверніть увагу, що не завжди недоліки негативно впливають на рішення директора. Якщо Ви вкажете, що занадто мовчазні й непосидючі, то на вакансію бухгалтера Вас візьмуть, а от на менеджера з продажу – навряд чи.
Перш ніж писати, візуально перетворіть Ваші недоліки на переваги. Цей спосіб зазвичай дуже допомагає людям, які володіють креативним мисленням. Але якщо Ви знаєте, що «пожартувати» не вдасться, то краще не експериментуйте, щоб це не закінчилося крахом. Такий недолік, як «підвищений трудоголізм» не завжди може бути вдалим.
Також знайте, що багато роботодавців хочуть бачити цей пункт в резюме не тому, що шукають ідеального працівника ( а ідеальних не існує!), а тільки заради того, щоб перевірити вашу здатність до самокритики та чесності.
Вписуйте не тільки ті негативні риси характеру, які стосуються Вас як індивідуальності, але й ті, які проявляються під час роботи в колективі. 
В жодному випадку не мудруйте фразою «мої недоліки – це тільки проводження моїх переваг». Вона викликає бажання якомога швидше з вами розпрощатися, оскільки показує небажання працівника вести діалог з начальством.
Приклад недоліків, які можна записувати у резюме:
Надмірна вага, боязнь аеропортів, упертість, гіперактивність, безвідмовність, тривожність. Також можете вказати, що це завжди ідеально висловлюєтеся.
 

Ольга Рогацька
Всі статті автора

Бізнес

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією