Популярне

Піти, не можна лишитись: що підштовхує українців шукати нову роботу

Кожен другий «білий комірець» час від часу думає про звільнення, а кожен п’ятий рішуче налаштований звільнитися з роботи.

До цього кроку працевлаштованих співробітників підштовхують низькі зарплати, відсутність перспектив кар’єрного зростання і рутинні нецікаві задачі. Тих, хто не зважується піти, втримують страх невідомості, стабільність, а також хороші стосунки в колективі. Про це далі в результатах опитування hh.ua.
Незважаючи на кризу і досить складну ситуацію на ринку праці більшість «білих комірців» не відкидають бажання перейти на цікавішу й більш перспективну посаду. За даними опитування hh.ua, кожен другий офісний працівник час від часу думає про звільнення, кожен п’ятий рішуче налаштований змінити роботу і ще 8% здійснили своє бажання до цього часу.
Що ж підштовхує працевлаштованих співробітників до настільки рішучого кроку? Серед головних причин звільнення — проблеми з оплатою праці: низькі зарплати, затримки виплат із боку роботодавця, а також відсутність перспектив підвищення окладів. Про це заявили приблизно троє з п’яти опитаних. Дещо менше половини незадоволені відсутністю перспектив кар’єрного зростання. Ще третина — тим, що доводиться виконувати рутинні нецікаві задачі. Кожен четвертий натомився від регулярних надмірних навантажень і того, що доводиться жертвувати особистим часом заради кар’єри і хороших стосунків із керівником.
Понад п’ятій частині «білих комірців» скоротили премії і бонуси, що суттєво вплинуло на їхнє матеріальне становище. Ще стільки ж не бачать сенсу залишатися на роботі в зв’язку із тим, що склалися недоброзичливі стосунки з керівництвом. Кожного п’ятого-шостого не влаштовує «чорна» або «сіра» зарплата, а кожного сьомого — нестабільність у роботі, неофіційне працевлаштування і відсутність соціальних гарантій. Менше за все в ухваленні рішення про звільнення українці звертають увагу не незручне розташування офісу (10%), відсутність програм страхування (9%) і погані стосунки з колегами (7%).
 

Ті, хто інколи думають про звільнення, не зважуються змінити роботу з низки причин. Двоє із п’яти побоюються звільнятися «в нікуди» і чекають на реальні пропозиції від роботодавців. Понад третина цінують хороші стосунки в колективі й позитивну атмосферу в компанії, а також стабільну роботу й гарантовану зайнятість. Кожного п’ятого від звільнення може втримати перспектива збільшення зарплати, приблизно кожного сьомого — можливість виконувати цікаві задачі, гнучкий графік роботи й хороші стосунки з керівництвом.
Одного із восьми добре мотивують нові професійні перспективи, а одного із дванадцяти — можливе кар’єрне зростання. На думку 8% опитаних, зберегти лояльність до компанії-роботодавця допоможе хороший соціальний пакет. Ще 7% відстрочать звільнення із компанії, якщо зміниться керівництво. А кожного двадцятого мотивує бажання дочекатися виплати бонусу або премії. Варто відзначити, що можливість підвищувати свій професійний рівень, брати участь у корпоративних програмах і конференціях цінує лише один зі ста «білих комірців». Крім того, кожного п’ятого ніщо не зможе примусити лишитися в компанії, якщо рішення про звільнення вже ухвалене.

Дані були отримані в результаті опитування, проведеного Дослідницьким центром Міжнародного кадрового порталу hh.ua в травні 2015 року. В опитуванні взяли участь 1464 респонденти із різних регіонів України.

Міжнародний кадровий портал HeadHunter Україна
Всі статті автора

Бізнес

Якщо ви помітили помилку, будь ласка, виділіть неправильний текст та натисніть Ctrl+Enter. Дякуємо, що робите нас кращими.


Коментарі

Будь ласка, не пишіть повідомлення, що містять образливі і нецензурні вислови, заклики до міжрелігійної, міжнаціональної та міжрасової ворожнечі. Такі коментарі будуть видалені.


Вибір редакції

Бер
27
У чому різниця між просеко та шампанським

Просеко та шампанське — два популярних види ігристих вин, які часто асоціюються зі святковими подіями та особливими випадками. Мають спільні характеристики, які роблять їх досить схожими, але водночас різними. Кожен напій може похвалитися власними особливостями.

Бер
18
Наукова установа в Тернополі проводить збір книг для Херсону

З нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка та з метою поповнення бібліотечних фондів, формування книжкових поличок в укриттях та наповнити книжкові полиці в Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Олеся Гончара.

Лют
19
Які перспективи освіти в Україні в майбутньому?

Мати можливість планувати далі, аніж на наступні декілька місяців – це велика розкіш для середньостатистичного українця, який перебуває в режимі виживання, боротьби та невизначеності. Але є багато соціальних сфер, які під впливом війни починають змінюватися вже сьогодні. І чи будемо ми готові до нових реалій, коли ці зміни заведуть нас у глухий кут і вимагатимуть термінових реформ? Наприклад, яким ви бачите майбутнє української освіти, яка напряму залежить від народжуваності дітей? В 2000-х роках ми досягли відносної стабільності у своєму економічному та політичному розвитку. Саме завдяки цьому внормувалося і питання народжуваності. З ростом рівня життя зросла і народжуваність, яка в 2012 році досягла позначки в 520 тисяч немовлят.

Реклама

НОВІ КОМЕНТАРІ


parkovka.ua

Зроблено web-студією